29. Genç İletişimciler Yarışması

Aydın Doğan Vakfı'nın, iletişim fakültesi öğrencilerinin geleceğin yenilikçi, araştıran ve ilham veren medya liderleri olarak yetişmeleri amacıyla her yıl düzenlediği Genç İletişimciler Yarışması'nın 29'uncusu, bu yıl Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşimi'nde gerçekleşen ödül töreniyle sonuçlandı.

42 üniversitenin iletişim fakültelerinden Yazılı, Görsel, İşitsel, Reklam, Halkla İlişkiler ve İnternet Yayıncılığı dallarında, 1.087 öğrencinin 917 çalışmayla katıldığı yarışmada, Seçici Kurullar 25 üniversiteden 102 öğrencinin toplam 59 projesini ödüle değer buldu. 108 ödülün verildiği törende gençler, heyecanları ve projeleriyle gurur tablosu oluşturdular. Ödül töreninin ardından sahne alan Yol Project grubu ise şarkılarıyla gençleri coşturdu.

“Teknolojiden en çok etkilenen alanların başında iletişim geliyor”

Töreninin açılış konuşmasını yapan ve tüm dünyanın dijital dönüşümün etkisi altında olduğunu ifade eden Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner: “Bütün dünya dijital dönüşümün etkisi altında. Dijital bir geleceğe doğru evriliyoruz. Teknoloji devrimi istisnasız her sektörü etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Teknolojiden en çok etkilenen alanların başında iletişim sektörü geliyor. Sadece birbirimizle iletişim kurma şeklimiz değişmedi, aynı zamanda bilgiye ulaşma yolumuz herhangi bir konu hakkında kanaat oluşturma yöntemimiz, kendimizi ifade etme şeklimiz kökten değişti. Daha kısa bir zaman önce e-posta ile iletişime, cep telefonlarına devrim derken, şimdi onlarca Whatsapp grupları vasıtası ile Facebook mesajları, Instagram postları ile kendimizi ifade ediyoruz. Birbirimizle iletişim kuruyoruz. Mecradan kitleye yapılan iletişimin yerine kitlelerarası iletişim geldi. Bir bakış açısıyla bu dönüşüm bireyi güçlendirdi, gerçeği şeffaflaştırdı, bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdı. Ancak bir başka bakış açısıyla bu değişim müthiş bir bilgi kirliliği yarattı. Gerçeğe ulaşmayı, gerçeği anlamayı çok zorlaştırdı. Teknoloji sanal dünyanın sanal hayatlarını, sanal gerçeklerini yarattı; Gerçek ötesi kavramını hayatımıza soktu. Hiç aslı olmayan konuların sosyal medya vasıtasıyla milyonlara ulaşıp sanki gerçekmiş gibi toplum tarafından kabul edildiğini yüzlerce örnekle gösterebiliriz,” diye konuştu.

“Fakülteler, sivil toplum, kural belirleyiciler teknolojinin gerisinde kalmamalı”
 
Doğan Boyner, dünyanın birçok ülkesinde günde bin adet tirajı olan ufak bir taşra gazetesinin bile sorumlu yazı işleri müdürünün o gazetede çıkan her satırdan şahsen sorumlu olduğuna dikkat çekerek, “Muhabir de, editör de, yayın işleri müdürü de sorumlu. Hatta o gazetenin web sitesinde kullanıcının yaptığı yorumlardan bile sorumlu. Oysa bir ucu Amerika’da bir ucu Çin’de olan teknoloji şirketlerinin yarattığı sosyal medya platformlarında, “gerçek ötesi gerçek” diye tanımlanan, hiçbir yaptırımı, bağlayıcılığı olmayan haberler yayınlanıyor. Bunların da hiçbir şekilde kontrolü mümkün değil. Teknolojinin bize getirdiği iyilikleri düşünürken teknolojiyle nasıl başa çıkmamız gerektiğini de düşünmemiz lazım. Politika yapıcılar, kural belirleyiciler teknolojinin gerisinde kalmamalı. Ufak bir gazetenin yazı işleri müdürü sorumlu tutulurken, Facebook’ta yayılan gerçek dışı bir habere ya da nefret söylemine ya hiç bir şey yaptırılamıyor, ya da yaptırım gecikmiş bir önlem olarak işlevsiz kalıyor. Bu, hem iletişim fakültelerinin, hem sivil toplum örgütlerinin hem de politika koyucularının üzerinde düşünmesi gereken bir mesele diye altını çizmek istiyorum.” dedi.
 
“Teknolojinin toplumlara olan etkilerini de düşünmemiz gerekiyor”
 
İş hayatına teknolojinin içinde başladığını ifade eden Doğan Boyner, “Türkiye’nin en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Hepsiburada’nın kurucusuyum. AR-GE merkezimizde yapay zekadan arama motorlarına kadar çok farklı teknolojiler üretiyoruz. Dolayısıyla teknolojinin karşısında olan bir insan tabii ki değilim. Ancak teknolojinin toplumlara olan etkilerini de özellikle iletişimciler olarak düşünmemiz gerekiyor. Bu giderek artacak çünkü artık önümüzde yapay zeka dönemi başlıyor. Yapay zeka dediğimiz akıllı algoritmalar artık bizim hangi haberi okuyacağımıza karar verecek. Hangi ürünü alacağımızı karar verecek. Dolayısıyla bu akıllı algoritmaların da nasıl kontrol edileceği aslında dünya iletişim sektörünün de artık gündemine girmiş durumda.“ dedi.

Doğan  Boyner konuşmasına şöyle devam etti: “Burada önemli olan; benim gördüğüm, teknoloji değişmeye, değiştirmeye devam edecek. Genç iletişimciler olarak, hiç ödün vermemeniz gereken değer, samimiyetle gerçeği aramak olmalı. İletişimin özü budur. Biz, teknolojinin mümkün kıldığı akıllı algoritmaların karşısında ancak bu değerlerle durabiliriz. Her zaman şeffaf ve samimi bir şekilde doğruyu aramak, attığımız Tweet’te de, yaptığımız postta da, yayınladığımız televizyon programında da, gazete köşemizde de yazdığımızın arkasında durmak bizi gerçek iletişimci yapar. Siz gençlere vermek istediğim en önemli mesaj bu. Aydın Doğan Vakfı olarak, nitelikli medya çalışanı yetiştirmesine katkı sağlamak amacıyla bu yarışmayı düzenliyoruz. Her yıl gençlere iletişimin temel kriterlerini ve öne çıkan gelişmeleri aktarıyoruz. Bu misyonla da işimizi yapmaya devam edeceğiz. 29 senedir bu yarışma yapılıyor inşallah daha nice 29 seneleri hep beraber göreceğiz. Ödül alan genç kardeşlerimi de bir kez daha gönülden kutluyorum.”

Bedrettin Dalan’dan Aydın Doğan’a teşekkür ve alkış
 
Törende konuşan Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan da  Aydın Doğan ile uzun yıllara dayanan dostlukları olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Hatırlıyorum 1983 yılında ben İstek Vakfı’nı kurarken okullar zinciri kuracağım demiştim. Kendisi dedi ki ‘Bunu başaramazsın bak, Haliç’i temizlersin ama söylediğin bu okulları kuramazsın’. Aydın Bey’in bu sözleri bizleri teşvik etmek için söylediğini uzun yıllar kurucusu olarak birlikte çalıştığımız İstek Vakfı’nın ortaya çıkardığı eserlerden görebilirsiniz. Bu eserlerde kendisinin de şahsen çok büyük emeği, katkısı var. Kendisine İstek Vakfı’na verdiği bütün desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Alkışlıyorum kendisini. Benim vakıf kurmamdaki en büyük etken, 13 yaşından itibaren üniversite sonuna kadar vakıf öğrencisi olarak okumuş olmamdır. Aydın Bey de aynı kültürü devam ettirerek, Aydın Doğan Vakfı’nı İstek Vakfı’ndan 11 sene sonra kurdu. İkimiz de kurucu başkanız yani müşavir durumundayız. Ama elimiz vakıfların üstünden asla çekilmez. Bu, bir yaşam tarzı haline geldi” dedi.

‘Dijital Dönüşüm Çağında Medya ve İçerik Üretimi’ paneli büyük ilgi gördü

29. Genç İletişimciler Yarışması’nın ödül töreni öncesinde, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı ve akademisyen Ertuğrul Özkök’ün moderatörlüğünde, Posta Gazetesi Köşe Yazarı Candaş Tolga Işık, CNN Türk programcısı ve sunucusu Deniz Bayramoğlu ve Hepsiburada Pazarlama Grup Başkanı Yüce Zerey’in katılımıyla ‘Dijital Dönüşüm Çağında Medya ve İçerik Üretimi’ konulu bir panel düzenlendi. 

Gençlerin ilgisiyle interaktif bir şekilde gerçekleşen panelde; gazetecilik, radyo-televizyon-sinema, reklamcılık, halkla ilişkiler gibi alanlarda öğrenim görmekte olan geleceğin iletişimcilerine; duayen kabul edilen isimlerin gözünden iletişim alanında yaşanan dönüşüm, iş yapış şekillerinin nasıl değiştiği, dijitalleşmenin iletişim sektörüne nasıl yansıdığı farklı disiplinler ele alınarak aktarıldı. 

29. Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni yine heyecan ön plandaydı

Lisans öğrencilerinin 2016 – 2017 ders yılında yaptıkları çalışmalarla katıldıkları yarışmanın ödül törenine; Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yağmur Şatana, ADV Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, ADV Yönetim Kurulu Üyesi Erol Çamur, ADV Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Vural, Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Billur Ülger Doğan Holding Genel Sekreteri Ayhan Sırtıkara, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarları Ertuğrul Özkök, Sedat Ergin ve Deniz Zeyrek, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, CNN TÜRK Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, Hürriyet Dijital İçerik Koordinatörü Emre Kızılkaya, Hürriyet Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan, CNN TÜRK Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, Aslı Öymen ve Şafak Ongan’ın da aralarında bulunduğu Doğan Medya Grubu yöneticileri, duayen gazeteci ve televizyoncu merhum Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre Birand, öğretim görevlileri, gazeteciler ve finale kalan öğrenciler katıldı.

Sunuculuğunu Ziya Kürküt’ün yaptığı 29. Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde ilk ödüller, 6 ana daldan ilki olan yazılı dalda verildi. “Haber-Haber Araştırma” kategorisindeki birincilik ödülü Aydın Doğan Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından verilirken, ikincilik ve üçüncülük ödülleri Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan tarafından verildi.

29. Genç İletişimciler Yarışması Sonuçları için tıklayınız