Aydın Doğan Vakfı’nın, iletişim fakültesi öğrencilerinin geleceğin çağdaş medya liderleri olarak yetişmelerine destek vermek amacıyla her yıl düzenlediği Genç İletişimciler Yarışması’nın 28’incisi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenle sonuçlandı.

37 üniversitenin İletişim Fakültelerinden Yazılı, Görsel, İşitsel, Reklam, Halkla İlişkiler ve İnternet Yayıncılığı dallarında 1295 öğrencinin 772 çalışmayla katıldığı yarışmada, Seçici Kurullar 118 projeyi ödüle değer buldu.

 

‘Dijital Dönüşüm ve İletişim’ tartışıldı

28. Genç İletişimciler Yarışması’nın Ödül Töreni öncesinde CNN Türk TV editörü ve programcısı Şirin Payzın’ın moderatörlüğünde, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Kanat Atkaya, hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi ve Posta Gazetesi’nden Mehmet Coşkundeniz’in katıldığı ‘Dijital Dönüşüm ve İletişim’ konulu bir de panel düzenlendi.

 

Hanzade Doğan Boyner: “Teknoloji değişse de iletişimin özü aynı kalıyor”

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada teknolojinin ve dijitalleşmenin hayatımızı ve iletişimi ne yönde  değiştirdiğinden bahsetti. “Doğan Online ve Hepsiburada.com gibi, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinin kurucusu kimliğimle söylüyorum: Teknolojinin bize sunduğu olanaklar tartışılmaz. Gittikçe dijitalleşen dünyada bireyler güçlendi, sınırlar kalktı, bilgiye erişim kolaylaştı, bilgi çoğaldı. Tüm bu kazanımlar çok değerli. Ancak dijitalleşmeyle gelen bir kavram var; ‘post-truth’ ya da sanal gerçeklik… Hepimizin bu kavrama temkinli yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. Sanal gerçekliğin toplumları etkisi altına alması belli riskleri beraberinde getiriyor. Dijitalleşme, her alanda olduğu gibi iletişim disiplininde de belli dönüşümlere yol açtı. İletişim profesyonellerinin iş yapış biçimleri değişti. Fakat iletişimin özü aynı kaldı. O öz, samimiyet ve gerçeklikten oluşuyor.”

 

28. Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde heyecan doruktaydı

Lisans öğrencilerinin 2016 – 2017 ders yılında yaptıkları çalışmalarla katıldıkları yarışmanın ödül törenine; Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi M. Erol Çamur, Hürriyet Gazetesi Yayın Direktörü Fikret Ercan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’un da aralarında bulunduğu Doğan Medya Grubu yöneticileri, rektörler, dekanlar, gazeteciler, öğretim görevlileri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

2016 ödüllerinin sahiplerini bulmasının ardından tören; ödülleri kazanan öğrencilerin yetişmesinde sağladığı değerli katkılar nedeniyle iletişim fakültesi dekanlarına Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından beratların verilmesiyle sona erdi.

 

28. Genç İletişimciler Yarışması Sonuçları için tıklayınız

 

View the embedded image gallery online at:
http://aydindoganvakfi.org.tr/tr/haberler#sigFreeId3d54a31029

Şiddet ve ayrımcılığın evrensel ve etik normları tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörü duygusu her zamankinden daha çok önem kazanmaktadır. Karikatür de hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer almaktadır. Bu düşünceden hareketle düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bugün dünyada “Karikatürlerin Oscar”ı olarak bilinmektedir.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması her yıl Türkiye’de Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenmektedir. Yarışma, tüm ülkelerin profesyonel ve amatör karikatüristlerine açıktır.

Aydın Doğan Vakfı'nın geleneksel ödüllerinin yanı sıra "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar" ödülü verilecektir.

 

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Ödülü

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar hala iş hayatında, siyasette, bilimde, akademide erkeklerle eşit düzeyde temsil edilmez ve ayrımcılığa uğrarlarken adalet, özgürlük, eşitlik gibi idealleri hayata geçirmek mümkün değil. Ancak kadınlar güçlendiği zaman dünyamız daha sağlıklı, barış ve refah dolu bir yer olabilir.

Hala dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile farklı şekillerde gördüğümüz cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçmenin tek olmasa bile başlıca koşullarından biri kız çocukların eğitimi. Kız çocuklarının kendi seçimlerini yaparak hayatlarına yön verebilmeleri, toplumda ve iş hayatında hak ettikleri yere ulaşabilmeleri için kesintisiz, kaliteli eğitime erişmeleri şart. Fakat bu da tek başına yeterli değil. Eğitime katılmanın da ötesinde okul içinde ve dışında kız çocuklara ve genç kadınlara var olan potansiyellerini ortaya çıkarabilmeleri için gerekli her türlü fırsatı yaratmak, yaşam boyu bilgi ve becerilerini geliştirebilmelerini sağlamak, okuldan işgücüne geçerken karşılaştıkları engelleri bir bir kaldırmak her birimizin sorumluluğu.

Aydın Doğan Vakfı da bu sorumluluğunun bilincinde, kız çocuklarının eğitimi ve güçlendirilmesi alanında çalışıyor.

Yarışma Katılım Koşulları ve Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Aydın Doğan Vakfı’ndan sanata ve eğitime bir destek daha…

Yenilenen Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi’nin açılış töreni, ünlü sanatçıların katılımıyla gerçekleştirildi

Eğitim-öğretim faaliyetlerine 2005 yılında Aydın Doğan İlköğretim Okulu olarak başlayan ve 2015 - 2016 eğitim öğretim yılında Aydın Doğan Vakfı tarafından yenilenerek yeni ismini alan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi’nin resmi açılışı, 5 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirildi.

 

Açılış törenine Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız ve sanat dünyasından önemli isimler katıldı.

 

Kurulduğu 1996 yılından bu yana toplumun eğitim ve kültür düzeyini iyileştirecek projelerle adını duyuran Aydın Doğan Vakfı, sanat ve eğitime anlamlı bir destek niteliği taşıyan önemli bir yatırıma daha imza attı. Eğitim-öğretim faaliyetlerine 2005 yılında Aydın Doğan İlköğretim Okulu olarak hizmet vermeye başlayan ve 2015 - 2016 eğitim öğretim yılında Aydın Doğan Vakfı tarafından yenilenerek yeni ismini alan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi eğitime başladı. Renovasyon çalışmaları, ünlü mimar Nevzat Sayın tarafından yürütülen okulun resmi açılış töreni 5 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirildi.

 

İstanbul Ataşehir’de bulunan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi’nin resmi açılışı nedeniyle düzenlenen törene Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ve Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican katılarak açılış konuşmalarını yaptı.

 

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, “Sanat niye önemli? Çünkü aslında özgür düşüncenin topluma yerleşmesi sanatla mümkün oluyor. Sadece özgür düşüncenin olduğu toplumlar gelişebilir, ileriye gidebilir. Biz de bu doğrultuda bir sanat lisesine destek olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Okulumuzun öğrencilerine baktığımda, pırıl pırıl bireyler görüyorum. İnanıyorum ki; onlar sanata katkıları ile toplumu şekillendirecekler. Biz de onlara bu yolda destek olmak için yanlarında olmaya devam edeceğiz. Yaratan, hayal kurabilen, umut veren nesillerin önünü açmak için çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı ve Aydın Doğan Yalçındağ’ında yer aldığı açılış töreninde, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Doğan Holding yetkilileri, Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök ve Doğan Hızlan gibi üst düzey isimlerle; Türkiye’nin değerli sanatçılarından 40’a yakın eseri olan Türk musikisi sanatçısı Gönül Paçacı, ünlü ressam Günseli Kato, Türk Halk Müziği derleyicisi ve akademisyen Yücel Paşmakçı, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi kurucusu ve bugüne kadar bir çok üniversitenin güzel sanatlar fakültesi dekanlığını üstlenmiş olan, ressam ve grafik sanatçısı Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, ünlü ressamlar Dilek Demirci ve Artin Demirci, duayen heykeltıraş Bihrat Mavitan, Türk Hallk Müziği sanatçısı Zafer Gündoğdu, ünlü ressam ve akademisyen Hüsamettin Koçan, ünlü modernist heykeltıraş Seyhun Topuz ve uluslararası üne sahip piyanist kardeşler Güher ve Süher Pekinel de yer aldı.

 

Aydın Doğan Vakfı’ndan geleceğin yaratıcı bireylerine destek

Aydın Doğan Vakfı ile İstanbul Valiliği arasında yapılan protokol doğrultusunda 2015 - 2016 eğitim-öğretim yılında yeni adını alan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi, Proje Okulu statüsünde eğitim-öğretim veriyor. Daha önceki yıllarda ilköğretim okulu olarak eğitim öğretim hayatına başlayan okul, Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri’nin armağan ettiği renovasyon projesi ile yenilenerek hizmet vermeye devam ediyor.

 

Bünyesinde Görsel Sanatlar ve Müzik alanları bulunan Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi ilk mezunlarını 2015 yılında verdi. Müzik alanında Piyano eğitimi zorunlu ders olan okulda her öğrenci bunun yanında keman, viyola, viyolonsel (çello), bağlama, ud, kanun, gitar, konturbas, klarnet ve flüt enstrümanlarından birini de seçmeli ders olarak alıyor. 

 

Görsel Sanatlar alanında ise öğrencilere Desen Çalışmaları dersinin yanında iki boyutlu ve üç boyutlu sanat atölyesi, heykel atölyesi ve grafik atölyesi çalışmalarına yönelik eğitim veriliyor.

 

AB ve kardeş okul projeleri uygulayan okul, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Aydın Doğan Vakfı iş birliğiyle ulusal ve uluslararası alanda birçok projeyi yürütecek.

View the embedded image gallery online at:
http://aydindoganvakfi.org.tr/tr/haberler#sigFreeIddea17b78b8

 

Aydın Doğan Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, ‘Baba Beni Okula Gönder’ seferberliği kapsamında açılan 33 kız öğrenci yurdunun yönetici ve öğretmenleri için her yıl düzenlediği eğitim bu yıl 20-23 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.

Dört gün boyunca 97 yurt yöneticisi ve öğretmene ergenlik iletişim ve yaşam becerileri, pansiyon yönetimi ve rol model eğitimcilik gibi çeşitli konularda eğitimlerin verileceği programın açılış töreni, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kurulduğu günden bu yana toplumun eğitim ve kültür düzeyini geliştirecek yatırımlar yapmak ve bu tür faaliyetleri desteklemek amacıyla çalışmalar yürüten Aydın Doğan Vakfı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde her yıl düzenlediği eğitim, bu yıl 20-23 Kasım tarihlerinde “Ergenlik ve Gelişim Süreçlerinin Eğitimi”  başlığıyla düzenleniyor. Eğitimin açılış töreni, 20 Kasım sabahı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitim alanında yaptığı çalışmaları özellikle kız çocuklarının eğitimi odağında sürdüren Aydın Doğan Vakfı, kız çocuklarının okullaşması, eğitim olanaklarından tam ve eksiksiz bir şekilde faydalanabilmesi ve güçlenmesi için birçok kapsamlı çalışmaya imza atıyor. Bu kapsamda Vakıf, Baba Beni Okula Gönder seferberliği kapsamında hayata geçirilen yurtlarda kalan kız çocuklarının nitelikli bir yurt ortamına sahip olmaları adına tüm yurtların yönetici ve öğretmenlerini her yıl Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle eğitim vermek adına İstanbul’da ağırladı.

 

Candan FetvacıEğitimin açılış konuşmasını yapan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı: “Aydın Doğan Vakfı olarak eğitim alanında yaptığımız çalışmaları özellikle kız çocuklarımızın eğitimi odağında sürdürüyoruz. Kız çocuklarının okullaşması, eğitim olanaklarından tam ve eksiksiz bir şekilde faydalanabilmesi ve güçlenmesi için birçok kapsamlı çalışmaya imza atıyoruz. BBOG seferberliği kapsamında hayata geçirilen yurtlarda kalan kız çocuklarının nitelikli bir yurt ortamına sahip olmaları ise onların başarılarını tetikleyecek ve kendi ayakları üzerinde durabilen özgüvenli gençler olmalarını sağlayacak çok önemli bir unsur. Eğitimli kızlar, ailenin, ülke ekonomisinin ve toplumsa hayatın gelişmesine, sağlıklı ailelere ve barışa giden yolun temel taşı… Bu nedenle, kız çocuklarının ortaöğretim ve yükseköğretime erişimini artırmak; bununla da yetinmeyip lise ve üniversite mezunu genç kadınların istihdam edilme oranlarını yükseltmek için sürekli çaba göstermemiz gerektiğine inanıyoruz.“ şeklinde konuştu. Fetvacı konuşmasını, “Gelecek nesilleri yetiştiren siz değerli öğretmenlerimizin yaklaşan öğretmenler gününü şimdiden kutluyorum.” diyerek bitirdi.

 

YakupYildirim minMilli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Eğitim Merkezi Müdürü ve Eğitim Yöneticisi Yakup Yıldırım da açılışta yaptığı konuşmasında: “Eğitimin temel dinamiklerinden olan öğretmenlik mesleğinin, toplumların ruh ve karakterini şekillendirmedeki yeri şüphesiz tartışılmazdır. Yine eğitimin temel dinamiği olarak biz öğretmenlerin, sadece bilgiyle kafalarımızı doldurmaya değil, zeka ile duyguları birleştirerek hedef kitlemiz olan çocukların kendisini gerçekleştirmesini; araştıran, sorgulayan, özgüven sahibi evrensel değerleri benimsemiş ve ülkenin kültür mirasına sahip çıkacak nesillerin yetiştirilmesini sağlamak gibi önemli ve büyük bir görevimiz de vardır. Tabi tüm bunları yaparken de kendi mesleki ve kişisel gelişimimizi de her yaşta devam ettirmek zorundayız. Kimi zaman bu kişisel ve mesleki gelişimimizi kendi imkânlarımızla, kimi zaman Milli Eğitim Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu hizmet içi eğitim kurslarıyla, kimi zaman da bu faaliyetleri son yıllarda üstlenen, gönül işi haline getiren vakıf ve STK’ların bu tür eğitim faaliyetleriyle gerçekleştiriyoruz. Bu neden bu eğitimin gerçekleşmesinde büyük katkısı olan Aydın Doğan Vakfı temsilcilerine, aynı şekilde işin eğitim boyutunu üstlenen ÖRAV temsilcilerine yürekten teşekkür ediyorum.” dedi. 

 

Bu yıl Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitime Ağrı, Artvin, Erzurum, Denizli, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Tokat, Tekirdağ,  Yalova ve Van illerindeki kız yurtlarında yönetici ve öğretmen olan 97 eğitimci katıldı. Bir hafta süreyle İstanbul’da olacak eğitimciler aynı zamanda İstanbul’da tarihi ve turistik yerleri de gezme imkanı buldu. Eğitim, 23 Kasım’da gerçekleştirilecek sertifika töreniyle sona erecek. 

 

Yurtta Yaşam Destek Fonu ile yurtlara yatırım devam ediyor

Aydın Doğan Vakfı, Baba Beni Okula Gönder yurtlarında kalan kız öğrencilerin yurttaki yaşam koşullarını iyileştirmek ve güçlü bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla bir destek fonu oluşturdu. Fon kapsamında yurt yöneticileri ve öğretmenleri kız yurtlarının kullanımına yönelik projeler oluşturacaklar. 

 

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belirli periyodlarda gerçekleştirdiğimiz araştırma çalışmaları ile bu gelişmeleri takip ediyor, ‘Daha fazla ne yapabiliriz?’ sorusuna cevap bulmaya çalışıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi ile son dönemde gerçekleştirdiğimiz ‘Kız Yurtlarında Gelişimi Destekleyen Ortam Projesi’ sayesinde birçok önemli bulguya ulaştık. Yurtta kalan öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal durum ve gereksinimleri, yurt ortamlarının koşullarının tespiti ile ilgili elde edilen bu bulgulardan yola çıkarak ve Vakfımıza son yıllarda gelen yoğun talepler doğrultusunda, bir destek fonu oluşturmaya karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Boğaziçi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ihtiyaç analizi sonucunda ortaya çıkan veriler ışığında yurtlardaki yaşam şartlarının iyileştirilmesi için yurtlar beş farklı kategoride fikirlerini sunabilecekler. Yurtta Yaşam Destek Fonu için başvurular 1 Aralık’ta başlayacak.

 

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 33’üncüsü düzenlenen "Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması"nın kazananları 22 Kasım’da gerçekleştirilen törende ödüllerine kavuştu. Ödül töreni öncesinde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen, her yaş grubundan genç çizerlerin katılımıyla çeşitli atölyelerin düzenlendiği ‘Yeni Çizgiler, Yeni Çizerler’ Karikatür ve Mizah Festivali renkli anlara sahne oldu.

 

Aydın Doğan Vakfı’nın her yıl dünyanın dört bir yanından karikatüristleri bir araya getirdiği, serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni’nin 33’üncüsü Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde, Kanal D Ana Haber sunucularından Gözde Atasoy’un takdimiyle gerçekleştirildi. Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan ve Aydın Doğan Yalçındağ’ın da yer aldığı açılış törenine, Hürriyet Gazetesi’nden Sedat Ergin, Doğan Hızlan, Fatih Çekirge, Kanat Atkaya, Fikret Ercan; Atlas Dergisi’nden Sinan Çakmak; CNN Türk’ten Erdoğan Aktaş, Ferhat Boratav; Kanal D’den Süleyman Sarılar, MediaCat Dergisi’nden Pelin Özkan, Milliyet Gazetesi’nden Yaman Törüner gibi isimler de katıldı.

68 ülkeden 752 sanatçının 2.521 karikatür ile katıldığı yarışmanın birincisi İtalya’dan Marco De Angelis oldu. Yarışmada ikincilik ödülüne Brezilya’dan ‘Cau’ Claudio Antonio Gomes; üçüncülük ödülüne ise Türkiye’den Doğan Arslan değer görüldü.

Vakfın kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularındaki çalışmalarının bir yansıması olarak bu yıl ilk defa ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya’ kategorisinde verilen Özel Ödül’ün sahibi ise Türkiye’den Emrah Arıkan oldu.

Seçici Kurul ayrıca; Oktay Bingöl (Türkiye), Vitaly Bondar (Beyaz Rusya), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Hicabi Demirci (Türkiye), ‘Feggo’ Felipe Galindo (Amerika), Rodrigo Machado da Rosa (Brezilya), Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya), Arif Sutristanto (Endonezya), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Kürşat Zaman (Türkiye), Nahid Zamani (İran) ve Zygmunt Zaradkiewicz’i (Polonya) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Kazanan karikatürler, 23 Kasım Çarşamba günü itibariyle Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başlayacak.

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ödül töreninde yaptığı açılış konuşmasında, “Karikatür çok özel bir sanat dalı. Bazen hepimizin tanık olduğu günlük sıradan olayları, bazen hayatı etkileyen sosyolojik değişimleri, bazense içimizi acıtan felaketleri, karikatür sanatçısının, önümüze açtığı pencereden görmemizi sağlayan bir sanat… Aslında karikatür sanatçıları sadece bugünkü olayları, yaşam biçimlerini çizmekle kalmıyor; kültürel değerlere katkıda bulunuyor, daha da ötesi insanlık tarihine yön veriyor.” değerlendirmesinde bulundu. Doğan Boyner aynı zamanda tüm öğretmenlerin gelecek öğretmenler gününü kutlayarak, Vakfın düzenlediği Ergenlik ve Gelişim Süreçlerinin Eğitimi için İstanbul’a gelen Baba Beni Okula Gönder yurt yöneticileri ve öğretmenleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Karikatür jürisinin çoğunluğunu kadın üyeler oluşturdu

Başladığı tarihten bugüne kadar, ülkemizde ve dünyada karikatürün otoritesi sayılan sanatçıların jüri üyesi olarak görev yaptığı yarışmanın 11 sanatçıdan oluşan Seçici Kurulu’nda 7 kadın jüri üyesi bulunuyor.

Marlene Pohle (Arjantin)’nin başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol (Türkiye), Gülse Birsel (Türkiye), Assunta Toti Buratti (İtalya), Latif Demirci (Türkiye), Selçuk Demirel (Türkiye), Yalda Hasheminezhad (İran), Anita Kunz (Kanada), Piyale Madra (Türkiye), Tan Oral (Türkiye) ve Elena Ospina (Kolombiya)’nın yer aldığı bu yılki Seçici Kurulu yine kültür sanat dünyasının otoritelerinden oluştu.

 

Genç çizerler, ‘Yeni Çizgiler, Yeni Çizerler’ Karikatür ve Mizah Festivali’nde bir araya geldi

Aydın Doğan Vakfı bu yıl, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni öncesinde 13.00-18.00 saatleri arasında Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde genç çizerlerin katılımıyla düzenlenen festival keyifli anlara sahne oldu.

Festivalde, Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliğinde ilköğretim ve lise öğrencileriyle gerçekleştirilen atölye çalışmaları; Jüri Üyesi ünlü karikatürist Tan Oral ve yarışmanın bu yıl kazanan karikatüristlerinin üniversitelilerle buluştuğu söyleşi; Ziya Kürküt’le animasyon çalışmaları gibi birçok etkinlik yer aldı.

Festival alanında ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Işık, Doğuş, Okan, Kemerburgaz ve Dumlupınar üniversitelerinin güzel sanatlar ve tasarım bölümü öğrencilerinin çizimleri ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nden çocukların ödül alan çizimleri de ziyaretçilerle buluştu.

 

Ödüllü karikatürler Caddebostan Kültür Merkezi’nde

33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni ardından ödüllü karikatürler, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde 23 Kasım Çarşamba günü, saat 19.00’dan itibaren sergilenmeye başlayacak. Sergi kapsamında, Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliğiyle düzenlenecek atölye çalışmasında genç çizerler ödüllü karikatüristlerle bir araya gelerek karikatür çizimleri yapacaklar. Sergi, 8 Aralık tarihine kadar gezilebilecek. Sanata yönelik destekleriyle bilinen Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen sergiye tüm karikatür severler bekleniyor.

 

View the embedded image gallery online at:
http://aydindoganvakfi.org.tr/tr/haberler#sigFreeId58033fab59

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını ön plana taşıyan Aydın Doğan Vakfı, 33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda bu yıl "Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya" başlığıyla bir de Özel Ödül verdi.


Bu tema altında çizilen karikatürler arasından seçilen bir seçkiyi Aydın Doğan Vakfı, UNICEF, UNFPA (BM Nüfus Fonu) ve UN WOMEN (BM Kadın Birimi) Türkiye Temsilcilikleri ile birlikte 11 Ekim 2016 tarihinde İstanbul'da düzenlediği "Dünya Kız Çocukları Günü" konferansı sırasında katılımcıların beğenisine sundu.


Sergi, şimdi de Trump Alışveriş Merkezi B3 Katı Sergi Salonu'nda 28 Ekim'den itibaren halkın beğenisine sunuluyor.

Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN Women’ın ortaklığında bu yıl ikinci kez düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, 11 Ekim tarihinde İstanbul Hilton Oteli’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu danışmanlığında, ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ temasıyla gerçekleştirilen ve kız çocuklarının karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması, güçlendirilmesi ve insan haklarından eksiksiz yararlanmalarını sağlamayı hedefleyen konferans, ikinci yılında dünyaca ünlü isimlerin de katılımıyla uluslararası bir platforma dönüştü.

33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması jüri üyeleri TED Bodrum Koleji öğrencileriyle bir karikatür atölyesinde bir araya geldiler. Öğrenciler, Türkiye’den Ercan Akyol ve Tan Oral ile İtalya’dan Assunta Toti Buratti, İran’dan Yalda Hasheminezhad, Kanada’dan Anita Kunz, Kolombiya’dan Elena Ospina, Arjantin’den Marlene Pohle’un yer aldığı jüri üyeleriyle birlikte çizimler yaparak keyifli vakit geçirdi.

Karikatür sanatına verdiği değer ile bilinen Aydın Doğan Vakfı’nın bu yıl 33.sünü düzenlediği “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nın çoğunluğu kadınlardan oluşan uluslararası seçici kurulu, bu yılın en başarılı karikatürlerini seçti. Jüri toplantısı 13 Haziran 2016 Pazartesi günü, Bodrum Işıl Club’da gerçekleşti.

Kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını tüm çalışmalarında vurgulayan Aydın Doğan Vakfı, bu doğrultuda yarışma kapsamında “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” başlığıyla bir de Özel Ödül verdi.

“Kızları çocuk yaşta evlilikten nasıl kurtarabilir, eğitimlerine nasıl yön verebiliriz?” Malatyalı beden eğitimi öğretmeni Doğan Çelebi, tam da bu soruyla yola çıktı ve dört sene önce Malatya Bayan Futbol Kulübü’nü kurdu. Aydın Doğan Vakfı’nın da desteklediği proje, meyvelerini veriyor. Bu sezon 3. Lig’i birincilikle tamamlayan şampiyon kızları, Malatya’da ziyaret ettik...

Sokaklar daracık, herhangi bir oyun parkı da çarpmıyor gözüme. Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nun beton bahçesinde oynayan öğrencilerin sesiyse bu kasvete inat, kulağa cıvıl cıvıl geliyor. Burası, Malatya’nın Kiltepe Mahallesi. Yerlilerin deyimiyle ‘yolun altı’, yani varoş mahallesi.

Aydın Doğan Vakfı'nın yaptırdığı yurtlarda ve Baba Beni Okula Gönder yurtlarında kalan 39 kız öğrenci öğretmenleriyle birlikte, Vakfın konuğu olarak İstanbul'a geldi. Başarılarıyla ön plana çıkan kız öğrencilere ödüllerini Vakıf Başkanı Hanzade Doğan Boyner ve Doğan Grubu yöneticileri verdi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Ülkemizde insani değerleri yüceltme amacıyla, Vakıf kurucusu Aydın Doğan adına verilen ‘Aydın Doğan Ödülü’ne, Vakfın 20. yılında Yönetim Kurulu’nun oybirliğiyle T.C. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı-AFAD layık görüldü.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Türkiye’de kız çocuklarının güçlenmesi, eğitim ve sosyal anlamda daha iyi şartlara sahip olabilmeleri için çalışmalar yürüten Aydın Doğan Vafkı (ADV), Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile birlikte “Çalışan Kız Çocukları ve Eğitim: Çocuk Hakları Çerçevesinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” adlı bir panel düzenledi.

Panelde, ADV ve TESEV işbirliğiyle hazırlanan, Türkiye’de 6-17 yaş arası çalışan kız çocuklarının eğitim durumları, çalışma nedenleri, çalışma koşulları gibi bulguları sağlayan “Türkiye’de Çocuklar” web sitesinin verileri incelenerek
çözüm önerileri konuşuldu.

Aydın Doğan Vakfı’nın 32 yıldır düzenlediği “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”na katılan Mülteciler konulu karikatürlerinden oluşan seçki, Galeri Işık’dan sonra yoğun istek üzerine 2 Kasım 2015 Pazartesi gününden (bugün) itibaren Basın Müzesi’nde her gün 09:00 - 18:00 arası halkın izlenimine sunulmaya devam edecek.

Aydın Doğan Vakfı’nın 32 yıldır düzenlediği “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması” na katılan Mülteciler konulu karikatürlerinden oluşan bir seçki İstanbul’da halkın izlenimine sunuldu. Sergi 13 Ekim 2015 Salı gününden itibaren her gün 10:00 - 18:00 gezilebilecek.

Birleşmiş Milletler, Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN WOMEN, kız çocuklarının karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması, güçlendirilmesi ve insan haklarından eksiksiz yararlanmasını sağlamak amacıyla bu yıl dördüncü kez kutlanacak olan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için bir konferans düzenledi.

'Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar' temasıyla gerçekleştirilen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı'nda, daha güçlü kız çocuklarının dünyaya ve Türkiye'ye daha güvenli, sağlıklı ve başarılı yarınlar getireceği vurgulandı.

Türkiye, Peru ve Kanada'nın girişimleriyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan bir kararla 2012'den bu yana 11 Ekim günü, tüm dünyadaki dezavantajlı kız çocuklarının sorunlarına dikkat çekmek üzere birçok etkinliğe sahne oluyor.

Türkiye'de de, 'Dünya Kız Çocukları Günü'ne dikkat çekmek, kız çocuklarının eğitim konusunda yaşadığı sorunları, eğitimin kız çocuklarının hayatında yarattığı farkı ortaya koymak amacıyla Birleşmiş Milletler, Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN WOMEN tarafından bu yıl 'Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı' düzenlendi.

 

© Copyright 2016 Aydın Doğan Vakfı